Cześć Wszystkim!
Na imię mam Patrycja – jestem właścicielką salonu kosmetycznego i magistrem pielęgniarstwa.
Dlatego w tym wpisie chciałabym przedstawić temat dezynfekcji oraz sterylizacji.
Może akurat jesteś początkującą stylistką, która nie bardzo rozróżnia te dwa pojęcia?
A może w niedalekiej przyszłości planujesz otwarcie salonu kosmetycznego?
Dlatego mam nadzieję, że chociaż troszkę ten wpis ułatwi Ci ten temat, a prowadzenie działalności stanie się o wiele przyjemniejsze.
To zaczynamy...
Dezynfekcja – to forma niszczenia wegetatywnych drobnoustrojów, czyli bakterii oraz wirusów. Dezynfekcja nie jest wyjaławianiem ze względu na występowanie form przetrwalników.
Dlatego jest to sposób odkażania tylko tych materiałów, które nie miały styku z przerwaniem ciągłości tkanek. Jeśli chodzi o ten rodzaj niszczenia mikroorganizmów wykonuje się go dzięki preparatom do tego przeznaczonym. Dezynfekujemy zarówno powierzchnie, które miały styczność z klientką, jak i ręce i wszystkie narzędzia, które mogłyby spowodować przenoszenie bakterii.
W przypadku stylizacji rzęs stosuje się dezynfekcję chemiczną- to najszybsza możliwość usunięcia z zastosowaniem preparatów.
Dezynfekcję jaką stosuje w swoim salonie opieram głównie na firmie Barbicide. Firma ta posiada szeroką gamę produktów – od mydeł antybakteryjnych po płyny do podłóg.
Jednak główne preparaty jakie powinnyśmy posiadać do pracy z klientką to : płyn do dezynfekcji powierzchni, którego używamy po każdej klientce od spryskania materaca po - w dzisiejszych Covid-owych czasach - klamki od drzwi wejściowych, płyn do dezynfekcji rąk – używamy go przed przystąpieniem do pracy i w przypadku oderwania się od klientki i powrotu do niej, oraz najważniejsze dezynfekcja używanych narzędzi w naszym przypadku pęset – czyli dezynfekcja zanurzeniowa.
Na pewno temat spryskiwania nie będzie dla Was trudny, ale co to ta dezynfekcja zanurzeniowa?
W tym przypadku stosuje się preparat do dezynfekcji narzędzi do którego potrzebujemy np. pojemnika szklanego :
https://www.hi-lashes.pl/pl/p/BARBICIDE-Sredni-pojemnik-szklany/139
Do wanienki nalewany owy preparat i zgodnie z instrukcją zanurzamy narzędzia i odczekujemy dany czas. Następnie pęsety powinny same wyschnąć. Po wyschnięciu przechowujemy je w torebce do sterylizacji samoklejącej. Nie są to finansowo drogie rzeczy , ale bardzo potrzebne przy funkcjonowaniu salonu.
Czym charakteryzują się dobre dezynfekanty ?
Na pewno szerokim spektrum działania, nietoksycznością, właściwościami bakteriobójczymi oraz łatwością użycia.
https://www.hi-lashes.pl/pl/p/BARBICIDE-Koncentrat-500ml/138
Dlatego w Twojej pracy jako stylistka rzęs nie może zabraknąć preparatu do dezynfekcji powierzchni, rąk, narzędzi czy mydła bakteriobójczego.
Jest to obszerny temat, jednak pamiętajmy, że to my jesteśmy przekaźnikiem bakterii z jednej klientki na drugą , dlatego pracując przy oczach nie wyobrażam sobie nie zachowywać czystości chociaż na tych podstawowych powierzchniach. Mam nadzieję, że Wy również :) Dbajmy o siebie
oraz swoją reputację :) czysty i bezpieczny salon to zadowolone i wracające klientki.
Nie zapominając o sterylizacji również po krótce opiszę, co to takiego.
Sterylizacja- proces podczas którego dochodzi do zniszczenia wszystkich chorobotwórczych czynników biologicznych oraz ich form przetrwalników. To proces, który powinien być zastosowany do wszystkich narzędzi wielokrotnego użytku. W tym przypadku jest to droższa forma niszczenia bakterii ze względu na obowiązek wykupienia specjalnego sterylizatora, który wytwarzając bardzo wysoką temperaturę w procesie unieszkodliwia wszystkie patogeny.
To wydatek rzędu 3- 5 tysięcy. Ale w przypadku stylistki rzęs nie w każdym sanepidzie jest on wymagany. Pamiętajmy, ze nasze ukochane pęsety wykonane są zazwyczaj z delikatnych metali, które mogą się odkształcać podczas tak wysokiej temperatury. Dlatego koniecznie dowiedz się w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej czy taki obowiązek dotyczy Ciebie.
Proces sterylizacji i dokumentacji jest już bardziej skomplikowany. Musimy posiadać urządzenie- autoklaw, torebki samoprzylepne i wskaźniki do sterylizacji.
Do sterylizacji używamy uprzednio wyczyszczone i zdezynfekowane narzędzia, które należy włożyć w jednorazowy pakiet z paskiem ze wskaźnikiem (zmienia kolor na czarny w poprawnym procesie) . Proces ten należy dokumentować poprzez wydruk ze sterylizatora lub pendriva plus w zeszycie prowadzić pełną dokumentację ( data sterylizacji, ważności, użycia, imię i nazwisko).
Tak wygląda po krótce proces sterylizacji autoklawem ciśnieniowo- parowym..
Oprócz autoklawu produkowane są sterylizatory kulkowe i UV. Jednak żadne z tych urządzeń nie zapewnia skutecznego wyjałowienia narzędzi.
Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu rozwiałam Wasze wątpliwości co do form zabijania bakterii. Pamiętajmy, że będąc po drugiej stronie zawsze chcemy czuć się bezpiecznie korzystając z usług innych, dlatego tak samo traktujmy Naszego klienta. Zadbaj o swoje i ich bezpieczeństwo, a Twój salon będzie cieszył się dużą renomą, a klientki będąc wracać z przyjemnością.
Wszystkie preparaty do dezynfekcji znajdziesz tutaj -> https://www.hi-lashes.pl/pl/c/Dezynfekcja/18
Życzę Wam Wszystkim Dużo zdrowia i siły w dzisiejszych czasach!
Patrycja Anioł