DEZYNFEKCJA kontra STERYLIZACJA 0
DEZYNFEKCJA kontra STERYLIZACJA

Cześć Wszystkim!

Na imię mam Patrycja – jestem właścicielką salonu kosmetycznego i magistrem pielęgniarstwa.

Dlatego w tym wpisie chciałabym przedstawić temat dezynfekcji oraz sterylizacji.

Może akurat jesteś początkującą stylistką, która nie bardzo rozróżnia te dwa pojęcia?

A może w niedalekiej przyszłości planujesz otwarcie salonu kosmetycznego?

Dlatego mam nadzieję, że chociaż troszkę ten wpis ułatwi Ci ten temat, a prowadzenie działalności stanie się o wiele przyjemniejsze.

To zaczynamy...

Dezynfekcja – to forma niszczenia wegetatywnych drobnoustrojów, czyli bakterii oraz wirusów. Dezynfekcja nie jest wyjaławianiem ze względu na występowanie form przetrwalników.

Dlatego jest to sposób odkażania tylko tych materiałów, które nie miały styku z przerwaniem ciągłości tkanek. Jeśli chodzi o ten rodzaj niszczenia mikroorganizmów wykonuje się go dzięki preparatom do tego przeznaczonym. Dezynfekujemy zarówno powierzchnie, które miały styczność z klientką, jak i ręce i wszystkie narzędzia, które mogłyby spowodować przenoszenie bakterii.

W przypadku stylizacji rzęs stosuje się dezynfekcję chemiczną- to najszybsza możliwość usunięcia z zastosowaniem preparatów.

Dezynfekcję jaką stosuje w swoim salonie opieram głównie na firmie Barbicide. Firma ta posiada szeroką gamę produktów – od mydeł antybakteryjnych po płyny do podłóg.

antybakteryjnych po płyny do podłógantybakteryjnych po płyny do podłóg

 

Jednak główne preparaty jakie powinnyśmy posiadać do pracy  z klientką to : płyn do dezynfekcji powierzchni, którego używamy po każdej klientce od spryskania materaca po - w dzisiejszych Covid-owych czasach - klamki od drzwi wejściowych, płyn do dezynfekcji rąk – używamy go przed przystąpieniem do pracy i w przypadku oderwania się od klientki i powrotu do niej, oraz najważniejsze dezynfekcja używanych narzędzi w naszym przypadku pęset – czyli dezynfekcja zanurzeniowa.

dezynfekcja zanurzeniowa

Na pewno temat spryskiwania nie będzie dla Was trudny, ale co to ta dezynfekcja zanurzeniowa?

W tym przypadku stosuje się preparat do dezynfekcji narzędzi do którego potrzebujemy np. pojemnika szklanego : 

https://www.hi-lashes.pl/pl/p/BARBICIDE-Sredni-pojemnik-szklany/139

Do wanienki nalewany owy preparat i zgodnie z instrukcją zanurzamy narzędzia i odczekujemy dany czas. Następnie pęsety powinny same wyschnąć. Po wyschnięciu przechowujemy  je w torebce do sterylizacji samoklejącej. Nie są to finansowo drogie rzeczy , ale bardzo potrzebne przy funkcjonowaniu salonu.

sterylizacja narzędzi

Czym charakteryzują się dobre dezynfekanty ?

Na pewno szerokim spektrum działania, nietoksycznością, właściwościami bakteriobójczymi oraz łatwością użycia.

https://www.hi-lashes.pl/pl/p/BARBICIDE-Koncentrat-500ml/138

Dlatego w Twojej pracy jako stylistka rzęs nie może zabraknąć preparatu do dezynfekcji powierzchni, rąk, narzędzi czy mydła bakteriobójczego.  

preparat do dezynfekcji powierzchni

Jest to obszerny temat, jednak pamiętajmy, że to my jesteśmy przekaźnikiem bakterii z jednej klientki na drugą , dlatego pracując przy oczach nie wyobrażam sobie nie zachowywać czystości chociaż na tych podstawowych powierzchniach. Mam nadzieję, że Wy również :) Dbajmy o siebie

oraz swoją reputację :) czysty i bezpieczny salon to zadowolone i wracające klientki.

Nie zapominając o sterylizacji również po krótce opiszę,  co to takiego.

Sterylizacja- proces podczas którego dochodzi do zniszczenia wszystkich chorobotwórczych czynników biologicznych oraz ich form przetrwalników. To proces, który powinien być zastosowany do wszystkich narzędzi wielokrotnego użytku. W tym przypadku jest to droższa forma niszczenia bakterii ze względu na obowiązek wykupienia specjalnego sterylizatora, który wytwarzając bardzo wysoką temperaturę w procesie unieszkodliwia wszystkie patogeny.

urządzenie do sterylizacji

To wydatek rzędu 3- 5 tysięcy. Ale w przypadku stylistki rzęs nie w każdym sanepidzie jest on wymagany. Pamiętajmy, ze nasze ukochane pęsety wykonane są zazwyczaj z delikatnych metali, które mogą się odkształcać podczas tak wysokiej temperatury. Dlatego koniecznie dowiedz się w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej czy taki obowiązek dotyczy Ciebie.

Proces sterylizacji i dokumentacji jest już bardziej skomplikowany. Musimy posiadać urządzenie- autoklaw, torebki samoprzylepne i wskaźniki do sterylizacji.

Do sterylizacji używamy uprzednio wyczyszczone i zdezynfekowane narzędzia, które należy włożyć w jednorazowy pakiet z paskiem ze wskaźnikiem (zmienia kolor na czarny w poprawnym procesie) . Proces ten należy dokumentować poprzez wydruk ze sterylizatora lub pendriva plus w zeszycie prowadzić pełną dokumentację ( data sterylizacji, ważności, użycia, imię i nazwisko).

Tak wygląda po krótce proces sterylizacji autoklawem ciśnieniowo- parowym..

Oprócz autoklawu produkowane są sterylizatory kulkowe i UV. Jednak żadne z tych urządzeń  nie zapewnia skutecznego wyjałowienia narzędzi.

sterylizator kulkowe i UV

 

Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu rozwiałam Wasze wątpliwości co do form zabijania bakterii. Pamiętajmy, że będąc po drugiej stronie zawsze chcemy czuć się bezpiecznie korzystając z usług innych, dlatego tak samo traktujmy Naszego klienta. Zadbaj o swoje i ich bezpieczeństwo, a Twój salon będzie cieszył się dużą renomą, a klientki będąc wracać z przyjemnością.

Wszystkie preparaty do dezynfekcji znajdziesz tutaj  ->  https://www.hi-lashes.pl/pl/c/Dezynfekcja/18

Patrycja Anioł

Życzę Wam Wszystkim Dużo zdrowia i siły w dzisiejszych czasach!

Patrycja Anioł

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Dowolny kurier) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl